Emberre és állatra egyaránt veszélyt jelent a Balkánon élő lepkeszúnyog, amely a kutyák esetében akár halálos kimenetelű is lehet.
A Leishmánia a horvátországi nyaralásokon jelent komoly veszélyt az ebekre, a lepkeszúnyog egyetlen csípése hegesedéssel járó sebeket, vese- vagy májelégtelenséget, valamint a száj és az orrgyulladást is előidézhet náluk. A betegség kezelésére nincs igazán hatékony megoldás, ezért érdemes a megelőzésre koncentrálni, és repellens hatású készítménnyel megelőzni a bajt.
A Leishmanózis, vagy Leishmaniasis nevű parazita a balkáni térségben fenyegeti a háziállatokat, amely a lepkeszúnyog csípésével okozhat problémát. Az élősködő, ugyan az emberre is veszélyt jelent, a kutyák és macskák esetében viszont halálos kimenetelű betegségeket is előidézhet. A kórra azoknak a magyar gazdiknak érdemes ügyelni, akik a nyaralásukra magukkal viszik a kedvencüket.
A lepkeszúnyog leginkább a molylepkére emlékeztetheti az óvatlan nyaralókat, akik Horváthországban, Szlovéniában és Szerbiában is találkozhatnak a rovarral. A csípésével a Leishmaniasis nevű parazitát juttatja az állatok vérébe, és a szervezet immunvérsejtjeit támadja meg. A fertőzöttség sokszor akár évekig is lappanghat a szervezetben, és ráadásul többféle tünetet is produkálhat egyszerre. A Leishmania okozhat bőrfelszíni sebeket a fejen és a szem körül, megtámadhatja a májat, lépet és a csontvelőt, de jelentkezhet a száj és az orr szöveteinek gyulladásával is.
Mivel a betegséget nagyon nehéz időben diagniosztizálni és gyógyítani, a legkézenfekvőbb megoldás a megelőzés. A lepkeszúnyog csípését repellens hatású – a csípéseket megakadályozó – élősködők elleni készítménnyel kerülhetik el a gazdák, amelyek nyakörv és rácseppentő oldat formájában itthon is megvásárolhatók.
Kiemelt kép: Lepkeszúnyog – Illusztráció