„Csak egy magányos alak volt a tájban” – mondta Elia Saikaly hegymászó és dokumentumfilmes, aki lefelé jövet is látta a magyar hegymászót. Valószínűleg ő volt az utolsó ember, aki még élve látta Suhajda Szilárdot.

Kétszer találkoztak

A Blikk írt arról a férfiról, aki valószínűleg utoljára látta élve Suhajda Szilárdot. Elia Saikaly hegymászó és dokumentumfilmes a Mount Everesten forgatott a kuvaiti Yousef Al Shatti hegymászóval. Kiderült, hogy kétszer is találkoztak Suhajda Szilárddal. A filmes elmondta, hogy mit látott a magyar hegymászóból. A Kékvillogó.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!

Próbált beszélni vele

„Szilárd nagyon lassan mozgott a Balcony alatt, ahol utoljára láttuk. Nem sokat sikerült haladnia azóta, hogy először láttuk. Próbáltam beszélni vele, de nem válaszolt, nagyon elszántnak tűnt, csak ment tovább nagyon lassan a csúcs felé” – nyilatkozta Elia Saikaly.

A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt.

Lefelé menet is látták őt

A filmes azt is elmondta, hogy Suhajda Szilárddal először 50-60 méterrel a Balcony (egy pihenőhely 8400 méteren) alatt találkoztak, majd lefelé menet a csúcsról ismét megpillantották a magyar hegymászót – írta az explorersweb.com, amit az Index szúrt ki.

„Csak egy magányos alak volt a tájban”

„Nagyon aggódtam Szilárdért, ahogy egyre lejjebb ereszkedtünk, visszanéztem, és még mindig nem volt a déli csúcs felett, csak egy magányos alak volt a tájban.”

Valószínűleg már nem él

Ahogy a budapestkörnyéke.hu is megírta, a legjobb nepáli hegyivezetőkből összeállított keresőcsapat órákon át kutatott a Hillary-lépcső bővebb területén, ahol a hegymászót utoljára életben látták. A serpák 8750 méter és a 8848 méteres csúcs között többször fel-alá másztak és keresték Suhajda Szilárd nyomát, de hiába. Az eltelt időt, az időjárási és a terepviszonyokat figyelembe véve semmilyen további esélye nincs annak, hogy a hegymászót életben találják, ezért a földi keresést befejezték. Jelenleg a keresésben részt vevő serpák biztonságos visszatérése a magyar háttércsapat feladata – írják

Nem tudtak segíteni

A serpa vezető rendkívül legyengült állapotú kínai kliensét támogatta lefelé a csúcsról, ezért semmilyen módon nem tudott segíteni a hegymászónak, aki ráadásul a mászóúttól valamivel távolabb feküdt, ezért nem kapcsolódott a rögzített biztosító kötélhez. Kötélbiztosítás nélkül megközelítése életveszélyes lett volna – áll a bejegyzésben.

Lehet, hogy lezuhant

A háromfős serpa csapatban volt a téli K2-t elsőként megmászó Gelje Sherpa is. A neves olasz hegymászó és helikopter-pilóta, Simone Moro Katmanduból gépével egyenesen a kettes táborba vitte őket, majd egy felderítő repülésre indult, hogy átvizsgálja a hegy déli oldalát, kizárva annak esélyét, hogy a magyar mászó közben lezuhant.

Elindultak

A közlemény szerint a három serpa pénteken, nepáli idő szerint délelőtt 10 órakor indult el a 6400 méteren lévő kettes táborból és hét óra alatt elérték a 7950 méteren lévő négyes tábort. Ez az út egy átlagos mászónak két napra elosztva ennek az időnek a háromszorosa. Itt egy negyedik serpa és egy segítő várta őket sátorban.

Egész éjjel másztak

Rövid pihenőt követően, a szél csitulása után mindössze két órával felérkezésük után, nepáli idő szerint 19:15-kor a háromfős csapat elindult a Hillary-lépcső irányába. Egész éjjel másztak, a megadott helyen azonban nem találták Suhajda Szilárdot, ezért elkezdték átkutatni a területet a csúcsig, majd vissza a Hillary-lépcsőhöz. A Hillary-lépcső környékét tüzetesen átvizsgálták, minden lehetséges esésvonalat az úttól jobbra és balra, a nepáli és a tibeti oldalon is, ameddig csak le tudtak ereszkedni a rögzített kötelektől. Ezután a lépcső alatti, 8750 méternél lévő Déli-csúcsig vezető szakaszt, és annak belátható környékét vizsgálták át, de nem találták meg a hegymászót. Ekkor a háttércsapattal történt egyeztetést követően közösen úgy döntöttek, hogy a keresést berekesztik.

Utolsó próbálkozás

Vasárnap még egy utolsó helikopteres repülést végeznek a hegy kettes tábora feletti oldalának átkutatására. Huszonhét év alatt, 16 korábbi sikertelen magyar expedíció után Suhajda Szilárdnak reális célja volt pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók támogatása nélkül elérni a Föld legmagasabb pontját.

A Kékvillogó.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!

Kiemelt fotó: Facebook