Site icon LikeNews

Megszólalt Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára: a honvédség képes és kész az emberek biztonságát megvédeni – katonák fertőtlenítik az oktatási intézményeket

A Magyar Honvédség teljes képességével a magyar emberek szolgálatában áll, és akár békeidőben, akár vírus okozta veszélyhelyzetben vagy más egyéb konfliktus esetén mindig képes és kész arra, hogy a magyar emberek biztonságát, szabadságát és hazánk függetlenségét óvja – szögezte le a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára szerdán a soroksári Török Flóris Általános Iskola udvarán, ahol katonák fertőtlenítik az oktatási intézményt.

Fertőtlenítettek az idősotthonokban

Németh Szilárd hangsúlyozta: a honvédség egyedülálló biológiai mentesítő tudásával áll a magyar emberek rendelkezésére, az első hullámban is 2,5 millió négyzetmétert fertőtlenítettek több mint ezer idősotthonban, a munkában pedig több mint 900 magyar honvéd vett részt, közöttük 300 önkéntes területi tartalékos.

Erre kérték az őszi szünetben az intézményeket

Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkár ugyancsak a helyszínen azt mondta: az őszi szünetben arra kérték az intézményeket, hogy a 10 napos leállást jelentő időszakban végezzenek nagytakarítást.

Van, ahol többször visszatért a fertőzés

Emellett 59 olyan oktatási intézményt választottak ki, ahol a tanév első két hónapjában a preventív intézkedések ellenére többször visszatért a fertőződés, és szükség volt rendkívüli szünet vagy tantermen kívüli digitális munkarend elrendelésére.

Ezeknél az intézményeknél a honvédség segítségét kérték, hogy speciális mentesítésre kerüljön sor – közölte.

Köszönetet mondott Maruzsa

 Maruzsa Zoltán elmondta: két hónap eltelt a tanévből és minden pedagógus és tanuló a jól megérdemelt őszi szünetet tölti otthon, egyúttal köszönetét fejezte ki nekik azért a megfeszített munkáért és azért odafigyelésért amivel a járványügyi védekezés céljait is szolgálták.         

A járvány első szakaszában az idősotthonok voltak nagy veszélyben

Németh Szilárd felidézte: a járvány első szakaszában az volt a jellemző, hogy elsősorban az idősotthonokban terjed a fertőzés, főként olyanokban, mint például „a Karácsony Gergely főpolgármester által felügyelt Pesti úti idősek otthonában”, ahol a fenntartók „elügyetlenkedték” a védekezést.

A honvédség fertőtlenített

Ezekben az intézményekben a honvédség fertőtlenített – mondta Németh Szilárd, külön kiemelve az önkéntes tartalékosok munkáját. A miniszter nagyszerűnek nevezte, hogy míg 2010-ben mindössze 17 önkéntes honvéd volt, addig ma már 9000 van, akik a koronavírus okozta járványügyi veszélyhelyzetben segítséget tudnak nyújtani. Az önkéntesekről szólva elmondta: esetükben szükség volt külön kiképzésre is, mert az alapkiképzés során ezt a „vegyvédelmi képességet” nem teljeskörűen sajátítják el – írja az MTI. Beszámolt arról is, hogy 76 ezer liter vírusölő fertőtlenítőszert, 37 ezer liter hypo-t használtak a katonák 88 ezer munkaórában és 300 technikai eszközt is igénybe vettek.

Nem csak a fertőtlenítésben segítettek

Óriási feladat volt ez – mondta, majd hozzátette: a honvédek nemcsak a fertőtlenítésben, de a határvédelemben, a kórházparancsnoki feladatokban, a létfontosságú állami vállalatok, valamint a kritikus infrastruktúra működtetésében is részt vettek.     

„Ennek is volt köszönhető, hogy Magyarország az első félidőt megnyerte” – fogalmazott.

Így fékezhetjük meg a járványt

 Ha fegyelmezetten betartjuk a szabályokat a maszkfertőtlenítéstől kezdve a távolságtartáson át a kézmosásig, akkor az ország működőképes tud maradni – mondta. Az iskolai fertőtlenítés kapcsán megjegyezte: egy ország attól marad működőképes, ha az emberek eljárnak dolgozni, ha a közlekedés zajlik, ha az iskolák megszokott tanítási rendje fennáll.

Nem volt szükség sok intézményben átállni a digitális oktatásra

Ugyancsak a közmédiának nyilatkozva Maruzsa Zoltán arról beszélt: az intézmények 5-6 százalékánál nagyobb arányban nem volt szükség tantermen kívüli oktatás vagy rendkívüli szünet elrendelésére, ami optimizmusra ad okot.

További preventív intézkedések

Hozzátette: bár a tantermekben nem kötelező a maszk használata, de tapasztalataik szerint egyre nagyobb arányban viselik az órákon is a diákok, valamint a pedagógusok azt.     

További preventív intézkedések közé sorolta a délutáni foglalkozások korlátozását, az iskolán belüli kontaktusok számának csökkentését, majd októbertől a testhőmérséklet-mérést. Rámutatott arra is, hogy a kedden elfogadott törvénymódosítással tovább fog gyorsulni az adatkapcsolatok kiépítése az egészségügy és a tanügyi nyilvántartások között, így a valós megfertőződésekről gyorsabban kapnak információkat és tudnak dönteni az érintett intézményekről. 

Az történt, amire számítottak

Értékelése szerint az elmúlt két hónapban az történt, amire számítottak, hogy folyamatosak lesznek a megjelenő fertőződések, folyamatosan kell intézkedéseket hozniuk egy-egy intézményben, de ez a teljes intézményhálózatot nem érintette és nem egyszerre.    

Kiemelt kép: Illusztráció

Exit mobile version