Site icon LikeNews

Nagy problémát okozhat a hirtelen jött sok pénz. Te felkészültél rá?

Sokan szeretnének olyan luxusproblémákkal élni, hogy mihez kezdjenek a sok pénzzel. Egy amerikai kutatás meglepő eredményre jutott a hirtelen, gyorsan meggazdagodott emberek életét vizsgálva.

Egy Billie Bob Harrell nevú férfi 1997-ben 31 millió amerikai dollárt nyert. Nem igazán gondolkodott azon, mit is lehetne kezdeni ennyi pénzzel. A gyeplőt a lovak közé dobta, semmi sem számított. A házassága tönkrement, és amikor látta, hogy nem tudja megmenteni, főbe lőtte magát.

Rajta kívül számos szomorú sorsú lottónyertesről hallani. Nem csak ő birkózott meg nehezen a hirtelen jött pénzzel, hasonló gondokkal járhat egy hirtelen örökség és az is, amikor egy vállalkozásnak elkezd nagyon futni a szekere – írja a Napi.hu.

Mindenki milliárdos akar lenni

Mindenki szeretné megütni a lottóötöst és mindenkinek van véleménye arról, mekkora teher a hirtelen jött nagy vagyon. Azokat a városi legendákat is ismeri mindenki, amelyek elmesélik, hogyan tette tönkre a sok pénz az egyszeri család életét, vagy hogyan ment vissza a hajléktalan pár hónap luxus után a híd alá.

Eközben többségünk azt gondolja, hogy ő biztosan jól tudná kezelni a hirtelen jött gazdagság problémáját. Pedig a gyorsan érkező túl sok pénz vagy siker szinte minden esetben okoz problémákat. Az ok végtelenül egyszerű: nem önmagában a gazdagság vagy a siker boldogít, hanem az odavezető út, ami arra is jó, hogy az illető élete fokozatosan változzon, így legyen ideje az akklimatizálódásra.

Az egyik leghíresebb amerikai milliárdos befektető, Warren Buffett például azt állítja: nem helyes, hogy az egyes generációk között hatalmas vagyonok vándoroljanak öröklődés útján, a pénzt inkább vissza kell juttatni a társadalomhoz. Éppen ezért teljes vagyonát igyekszik felosztani − bár örökösei feltehetően így sem halnak majd éhen.

A hirtelen gazdagság szindróma

Az Egyesült Államokban külön kifejezés van a gyorsan jött pénzzel járó bajokra, ez a „hirtelen gazdagság szindróma” (sudden wealth syndrome). A tünetek közé tartozik: a bűntudat a vagyon miatt, az elszigetelődés, a döntésképtelenség, a félelem attól, hogy elvesztik a pénzt vagy a vagyonosok kapcsolataiban megjelenik a pénzérdek.

A legnagyobb probléma szinte mindig az, hogy a hirtelen gazdagok nem tudnak olyan apró dolgoknak örülni − egy jó könyv, egy kirándulás, egy kellemes hétvége −, amelyeknek korábban tudtak. Ezt csak azok ússzák meg, akiknek a személyisége érett, kapcsolataik, értékrendszerük stabil.

A kérdés ugyanis nem az, hogy valaki fejben jól be tud-e osztani 600 millió forintot úgy, hogy jusson is és maradjon is, hanem az, hogy amikor tényleg az ölébe esik a pénz, arra hogyan reagál, milyen félelmei lesznek, mit szól a környezete, érik-e támadások, gondolja-e azt, hogy most már mindent megtehet.

A szociológusok, pszichológusok, pénzügyi szakemberek évek óta kutatják, milyen hatása van a hirtelen jött gazdagságnak. Az elemzések szerint az ölbe esett milliárdok az esetek döntő többségében boldogtalanságot okoznak. Ennek az egyik oka, hogy az eufória érzése nem tarthat örökké. A másik viszont, hogy az eufória mellé hamar bekúszik a félelem: mit szól majd a család; hányan tartják majd a markukat; mi lesz, ha újra meg újra pénzt kérnek; mi van, ha megfenyegetnek, kirabolnak?

A hirtelen jött sok pénz tehát veszélyes is lehet. Álmodozzunk arról, hogy megérkezik a lottóötös az életünkbe, de a lelkünk mélyén legyünk is felkészülve a sok pénzre.

Kiemelt kép: illusztráció

Exit mobile version