Tizenkilenc esetben intézkedett a rendőrség az éjszakai kijárási korlátozás megszegőivel szemben csütörtökön 0 és reggel öt óra között – mondta az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs pénteki online sajtótájékoztatóján.

Intézkedtek a rendőrök

Gál Kristóf közölte: a rendőrök négy esetben figyelmeztettek, nyolc emberre helyszíni bírságot szabtak ki, hetet pedig feljelentettek.

Kijárási korlátozás lépett életbe

Csütörtökön 0 órától éjszakai kijárási korlátozás lépett életbe, ennek értelmében éjfél és reggel 5 óra között – néhány kivételtől eltekintve – mindenki köteles a lakóhelyén, tartózkodási helyén, szálláshelyén tartózkodni – emlékeztetett, azt is kiemelve, hogy a rendőrség célirányosan is ellenőrzi az éjszakai kijárási korlátozás szabályainak betartását.

95 esetben kellett intézkedniük

Gál Kristóf tájékoztatása szerint a rendőrök csütörtökön 95 esetben intézkedtek azért, mert kereskedelmi üzletben vagy a kormányrendeletben meghatározott egyéb zárt helyen megszegték a védelmi intézkedések szabályait. Ezek közül a rendőrök 4 esetben figyelmeztetéssel éltek, 63 alkalommal szabtak ki helyszíni bírságot és 28 embert feljelentettek.

Elenyésző volt a figyelmeztetések száma

 A szóvivő hangsúlyozta: elenyésző a figyelmeztetések száma, az esetek 96 százalékban súlyosabb szankciót alkalmaztak a rendőrök. A maszkviselés elmulasztása miatt kiszabott csütörtöki helyszíni bírságok összege átlagosan 22 ezer forint volt – mondta.

Hozzátette: a rendőrség célja továbbra is az, hogy a szabályokat felelősen betartók szövetségeseként eljárjanak azokkal szemben, akik mások életét, egészségét veszélyeztetve megszegik az előírásokat.

Trolin balhézott egy férfi

 A csütörtöki intézkedések közül kiemelte, hogy egy trolibusz vezetője kérte a rendőrök segítségét, mert egy 41 éves utas nem volt hajlandó felvenni a maszkját a járművön. A kiérkező rendőrök felszólítására a férfi ezt megtette, majd a rendőrök távozása és a busz indulása után rövidesen levette a maszkot, amiért a buszvezető ismét rendőri segítséget kért. Mivel a férfi ezután már nem volt hajlandó újra felvenni maszkját, de leszállni sem, a rendőrök testi kényszert alkalmazva szállították le a troliról. A férfit védelmi intézkedés megszegése és közérdekű üzem megzavarása miatt is feljelentették – mondta a szóvivő.

Be is zárhatják az üzletet

 Közölte: kereskedelmi hatósági jogkörben eljárva csütörtökön egy alkalommal kellett figyelmeztetésben részesíteni a rendőröknek egy üzlet üzemeltetőjét. Gál Kristóf arra kérte a kereskedelmi üzletek tulajdonosait és üzemeltetőit, hogy mind a vásárlóikat és vendégeiket, mind pedig az alkalmazottaikat szólítsák fel a védelmi szabályok betartására. Súlyos szabálytalanság esetén a rendőrök be is zárhatják az üzletet – tette hozzá.

Sokan vannak karanténban

A szóvivő tájékoztatása szerint a védelmi intézkedések szeptember 21-i hatályba lépése óta 2781 esetben intézkedtek a rendőrök az azokat megszegőkkel szemben. Az átutazási szabályokat megsértőkre csütörtökön a rendőrök 51 esetben szabtak ki helyszíni bírságot – ismertette. Csütörtökön 4439 hatósági házi karantént rendeltek el országosan, jelenleg 30 741 emberrel szemben van érvényben ilyen korlátozó intézkedés. Közülük 2638-an használják az online ellenőrzésre fejlesztett mobilalkalmazást – mondta Gál Kristóf. Emellett a rendőrség csütörtökön 14 389 személyes ellenőrzést is tartott a hatósági házi karanténban levőknél, két alkalommal helyszíni bírságot szabtak ki, 32 esetben pedig szabálysértési feljelentést tettek.

Tovább kell bővíteni az ellátórendszert

Tovább kell bővíteni a koronavírusos betegeket ellátó rendszert, ezért elhalasztják a nem sürgős műtéteket – mondta az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs pénteki online sajtótájékoztatóján.

Halaszthatják a nem sürgős műtéteket

 Müller Cecília hozzátette: erről várhatóan még pénteken megszületik a rendelkezés. Az országos tisztifőorvos közölte: a sürgős műtéteket, valamint azokat a beavatkozásokat, amelyek halasztása egészségkárosodást okozna, továbbra is elvégzik. A nem halasztható beavatkozásokra példaként említette a daganatos, valamint a szív- és érrendszeri betegek ellátását – írja az MTI.

Exponenciálisan nő a fertőzöttek száma

Müller Cecília ismét hangsúlyozta, hogy Európa-szerte, így Magyarországon is exponenciálisan nő a fertőzöttek száma. Ez jelentős terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre, a cél az, hogy bírják a terhelést – hangsúlyozta. Bár a szükséges ágyszám rendelkezésre áll, a megfelelő személyzetről is gondoskodni kell. A lehető legrosszabb forgatókönyvre készülnek – közölte. Az egymillió emberre jutó fertőzöttek számát illetően az európai államok között Magyarország az alsó harmadban, a halálozások tekintetében a „középmezőnyben” van – tette hozzá. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a különböző államok adatait nehéz összehasonlítani.

A járványgörbe ellaposítása a cél

El akarják laposítani a járványgörbét, amihez csökkenteni kell az érintkezések számát – idézte fel az országos tisztifőorvos.

Fontos az idősek védelme

Kiemelte, hogy az elhunytak között alacsony, 5-7 százalék azok aránya, akiknél nem azonosítottak alap- vagy kísérőbetegséget. Ebből is látszik: aki régóta valamilyen kórban szenved, annak figyelnie kell arra, hogy „karbantartsa” azt. Az elhunytak átlagéletkora 76,1 év, ezért Müller Cecília ismét arra kérte a fiatalokat, hogy vigyázzanak az idősekre.

Influenzaoltás

Fontosnak nevezte az influenza elleni védőoltás beadatását. Jövő héten újabb vakcinákat „terítenek” országszerte – közölte. Azt mondta, hogy a beszerzés folyamatos, de sok nehézséggel küzdenek: több állam nem szállít, lemondja a megrendelést a bevezetett exporttilalom miatt. Ugyanakkor Magyarországon is folyamatos a gyártás – emelte ki. Kérdésre Müller Cecília azt felelte, hogy az egészségügyi dolgozók 3,3 százaléka fertőzött, ami kifejezetten kedvező arány, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megállapítása szerint ugyanis 10-15 százalékkal kell számolni – írja az MTI.

Kiemelt kép: Müller Cecília