A halasztható műtétek felfüggesztése tehermentesíti a magyar egészségügyet – mondta az emberi erőforrások minisztere szerdán a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A rendelet
Az adásban elhangzott: a hatályos rendelet szerint minden halasztható egészségügyi beavatkozást, műtétet fel kell függeszteni a közfinanszírozott, aktív fekvőbeteg-ellátást végző egészségügyi intézményekben, kórházakban.
A vírus útjának lezárása
Kásler Miklós elmondta: rendkívül felgyorsult a vírus terjedése a világon, Európában és Magyarország közvetlen környezetében is. A járvány a közösségi terjedés fázisába lépett, amit rendkívül nehéz kontrollálni – tette hozzá. „Egyetlen lehetőség a vírus útjának lezárása. A jelenlegi szigorítások ezt a célt szolgálják” – fogalmazott a tárcavezető.
Tehermentesítés
Rámutatott: ezen belül a halasztható műtétek felfüggesztése tehermentesíti a magyar egészségügyet, orvosokat szabadít fel, akik „aktívabban tudnak részt venni a vírusellenes harcban”.
Ezeket a műtéteket nem lehet halasztani
Kifejtette: az életveszélyes állapot esetén szükséges és a sürgősségi beavatkozásokat továbbra is el kell végezni, valamint minden olyan műtétet is, amelynek halasztása tartós egészségkárosodást okozhat. Továbbra is el kell végezni valamennyi onkológiai ellátást, a szervezett onkológiai szűrővizsgálatokat, a kardiológiai ellátásokat és a transzplantációkat.
A kórházak
Kásler Miklós beszámolt arról is, hogy 77 kórház veszt rész a koronavírusos betegek ellátásában finanszírozott ágyaik 40 százalékáig, valamint az intenzív ágyaik 7 százalékát kellett előkészíteniük. A miniszter álláspontja szerint ez nem veszélyezteti az egyéb betegségekkel kapcsolatos ellátást.
Alacsonyabb a halálozás
Közölte: az időarányos halálozás idén 4-5000-rel alacsonyabb, mint általában, az „izolált életforma” a fertőzések számát jelentősen csökkentette, továbbá megelőzte nagyon sok potenciális betegség kialakulását.
„Kártyavárként omolhat össze az egészségügy”
Kásler Miklós politikai nyilatkozatnak minősítette Szabad Zoltán, a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) új elnöke Népszavának tett nyilatkozatát, amely szerint „kártyavárkánt omolhat össze az egészségügy”. „Szó sincs arról, hogy a jelenlegi magyar helyzet hasonlítana a bergamóihoz” – fogalmazott. Epidemiológusaik két és fél, három hétre tudnak előre tekinteni, és ebben az időszakban a magyar egészségügy a rendelkezésére álló kapacitásaival helyt tud állni – közölte.
Ekkor lesz eredmény
A miniszter ismertetése szerint a járvány második hullámában négy hét után lesz látható a szigorítások eredménye.
EZEK A LIKENEWS LEGFRISSEBB HÍREI
- Összeomlott Magyarország vasúti közlekedése, hol van ilyenkor Lázár János? – kérdezi Vitézy Dávid
- „Mondták, hogy búcsúzzak el, mert vége. Most úgy tűnik, tényleg” – szívszorító szavakkal búcsúzott Forgács Gábortól lánya. Fiumei úti sírkertben
- Till Tamás temetése: bejelentette a család, hogy mikor és hol helyezik örök nyugalomra a 24 évvel ezelőtt nyomtalanul eltűnt 11 éves kisfiút
- Karácsony Gergely pont ugyanazt javasolja, mint Vitézy Dávid: teljes parkolási rendszerváltást Budapesten
- MÁV: pénteken négy és fél órát késett az egyik InterCity a miskolci vonalon
Kiemelt kép: Kásler Miklós