A koronavírus megjelenése óta szinte mindenkinek görcsben van a gyomra. A félelem, a bizonytalanság a betegségtől, a munkanélküliségtől, az otthonléttől, az egyedül léttől, a bezártságtól, és még sorolhatnánk, mitől valójában mind gyengítik az immunrendszerünket. Éppen ezért nagyon oda kell figyelnünk arra, mit fogadunk be a járvány körül kialakult veszélyhelyzetből, mennyire érezzük magunkénak ezt a vírust, mennyi időt töltünk hozzá nem értő emberek rémhíreinek olvasgatásával a különböző közösségi platformokon.
Persze most mindenki a számítógép, a tv előtt ül, kezében telefonjával és böngészi a híreket, pörgeti a közösségi oldalakat, hiszen önkéntes karanténba zártuk magunkat. Izoláltuk magunkat a társas kapcsolatoktól, a külvilágtól. Kíváncsiak vagyunk arra, ki hogyan érzi magát, kapaszkodunk ismerősbe, ismeretlenbe, egy bíztató szóba, egy történetbe. Bármibe, ami ideig -óráig megnyugtat és reményt ad. Reményt ad arra, hogy egyszer véget ér ez a rémálom.
Minden rosszban van valami jó
Dr.Edith Eva Eger klinikai pszichológus, a Döntés c. könyv szerzője kaliforniai karanténjából üzent, az OnThe Spot riporter párosa hívta őt skypon és tette közzé közösségi oldalán. „Ilyen időkben tudatosan megfigyelni és kontrollálni kell gondolatainkat és a félelmeinket, mert teremtő erejük van.” – mondta. A magyar származású, 93 éves pszichológus mindezt Auschwitzban tanulta meg. 1944-ben családjával együtt a nácik haláltáborába, Auschwitzba deportálták. Szüleit elveszítette, de nővérével túlélték a borzalmakat és úgy döntött, megbocsát fogvatartóinak, és minden nap élvezi az életet. Évekkel a kiszabadulása után egyetemre ment és pszichológusnak tanult.
Cseke Eszter és S.Takács András közösségi oldalán Edie elmondta, hogy attól, hogy világjárvány van, még nem áll meg az élet. Ugyanúgy dolgozik otthonából, folytatja pácienseivel a pszichoterápiát az önkéntes karanténban.
„ Minden rosszban van valami jó, és arra kell koncentrálni, mit fogunk a fejünkbe tenni, mert amit a fejünkbe teszünk, azt veszi át a test. Nagyon, nagyon, nagyon fontos, hogy koncentráljunk a gondolkozásunkra. Ha arra gondolsz, amitől félsz, akkor az lesz.„ – vallja a pszichológus.
Hogyan lehet nem félni?
Dr.Edith Eva Eger szerint a gyerekek is átveszik a félelmet. Ha mi, felnőttek félünk, azt megérzik, ezért nagyon fontos, hogy koncentráljunk arra, mi van a fejünkben.
„ Én nem akarok élni félelemben, ez tartott engem életben Auschwitzban is, mert láttam, hogy nekem kell magammal beszélni, és ahogy beszélsz magadban az egész tested érzi. Auschwitz segített nekem, mert ott átéltem, nem engedtem meg, hogy ami kinn volt, az bejöjjön az én testembe és lelkembe. Beszélj a lelkedhez, legyél egészen picike, és menj a testedbe és mondd: szervusz tüdőkém, szervusz szívecském, az én szívem meleg és jó, és szeretem és aztán menj a májadhoz… Nekem van hitem, és jóság bennem. Nem szabad az ördögöt beengedni a testünkbe. „
Üzenetében megfogalmazta, hogy szeressük magunkat, családunkat, legyenek békések egymással a családtagok. Most ennek van itt az ideje.
A bezártság pszichológiája
Az izoláció dühöt, haragot, félelmet, szorongást, ingerlékenységet válthat ki. Éppen ezért fontos tudatosítani magunkban, hogy az önkéntes bezártságunk azért történik, hogy ne betegedjünk meg, hogy ne veszélyeztessünk másokat és a járvány terjedését lelassítsuk. A gondolkodásmódunk meghatározza, hogyan érezzük magunkat. Ha jó dolgokon agyalunk, vicces filmeket nézünk, könnyed, szórakoztató könyvet olvasunk, játszunk gyerekeinkkel, sütünk – főzünk, máris jobb lesz a hangulatunk. Nem szabad egész nap csak a negatív hírekkel foglalkozni. A tudatosság nagyon fontos ebben a helyzetben, hogy észrevegyük a negatív gondolatokat és azonnal változtassunk! Tudatosan építsünk be örömforrásokat napjainkba.
Hívjuk fel barátainkat, szeretteinket, videóchateljünk, vegyünk részt online órákon, sportolhatunk is így, tanulhatunk nyelveket vagy bármit. Minden olyat megtehetünk most, amire eddig azt mondtuk, hogy nincs rá idő. Tervezzük a jövőt, legyenek céljaink és gondoljunk arra, nem vagyunk egyedül, most mindenkinek nehéz, mindenkitől áldozatot követel, de együtt sikerül!
Kiemelt kép: illusztráció