Mint ahogyan azt a LikeNews is megírta elhagyhatta a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján létrehozott járványkórházat az a 75 éves női COVID-19 beteg, akinek elsőként adták be a magyar gyártású remdesivir készítményt az intézményben.

Cukorbeteg, idős páciens

A cukorbetegséggel küzdő páciens október 14-én súlyos állapotban, romló köhögése, nehézlégzése és tüdőgyulladása miatt került az egyetem klinikájára, ahol még aznap megkapta a Richter Gedeon Nyrt. által gyártott, remdesivir hatóanyagot tartalmazó koronavírus elleni szert.

Kombinált terápiát alkalmaztak

A páciensnél úgynevezett kombinált terápiát alkalmaztak, vagyis a remdesivir mellett szteroidot, trombózis megelőzést és vitaminokat kapott, valamint nagy áramlású oxigénterápiában részesült. A kezelés hatására állapota jelentősen javult, így október 25-én kiengedték az osztályról, otthonában lábadozik.

Merkely szerint

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora kedd este nyilatkozott a közszolgálati híradónak a remdesivirrel kezelt betegek állapotáról. A rektor elmondta, hogy jelenleg 26 beteget kezelnek a készítménnyel az egyetemen, az intravénásan beadható gyógyszer a vírus szaborodását akadályozza a szervezetben így a szervezet könnyebben legyőzi a fertőzést. A gyógyszer október 22-től rendelkezik az amerikai Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) engedélyével.

Optimisták

A remdesivirrel kezelt betegeknél nagyon optimisták vagyunk. – mondta Merkely Béla. Elsőként egy 75 éves betegnek adták be a készítményt, ő már hétfőn távozhatott a kórházból.

Így a leghatásosabb

A rektor kiemelte továbbá, hogy a gyógyszert oxigénkezelést igénylő betegeknél használják. A készítmény az időben elkezdett gyógyszeres kezelés és EGYÉB MÁS TERÁPIÁS LEHETŐSÉGEK, VÉRPLAZMAKEZELÉS, KORTIKOSZTEROIDOK ADÁSA MELLETT HATÁSOS.

Egy éves utánkövetés

A remdesivirrel kezelt betegek utánkövetése egy évig tart.

Nem minden esetben adható

A vírusszaporodást gátló, infúzióban adható remdesivir hatóanyagot kórházban fekvő, oxigénkezelést igénylő, súlyos állapotú betegek kaphatják, súlyos májkárosodás vagy jelentősen beszűkült vesefunkció esetében ugyanakkor nem adható a betegnek.

A vérplazma terápia is működik

A Semmelweis Egyetem klinikáin a COVID-19 betegek magas színvonalú kezelésének szerves része a vérplazmaterápia is, a gyógyult koronavírus-fertőzöttek véréből előállított szérumot eddig 66 beteg kapta meg – írja a Semmelweis Egyetem.

Dexametazon

Mindezek mellett 2020 áprilisától a lélegeztetett betegek komplex terápiás protokolljának kötelező eleme a dexametazon adagolása. Több tanulmány szerint is bizonyos kortikoszteroidok, így a dexametazon az immunválasz csökkentésével hozzájárulhatnak a terápia sikeréhez. Az új evidenciák ismeretében az oxigént igénylő esetekben is kiegészítő terápiaként alkalmazzák a kortikoszteroidokat az egyetemen a COVID-betegek esetében.

Mind a négy orvosképző egyetem részt vesz a vizsgálatokban

A magyar gyártású remdesivirrel kapcsolatos klinikai vizsgálatok október közepén kezdődtek meg Magyarországon, amelyben mind a négy orvosképző egyetem részt vesz. A remdesivir október 22-étől rendelkezik az FDA, vagyis az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerügyi Hivatala minősítésével is. 

Kiemelt kép: Merkely Béla