4836 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 136 723 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma.

107-en meghaltak

Elhunyt 107 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 2990 főre emelkedett, 31 126-an pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 102 607 fő. Az aktív fertőzöttek 24%-a, az elhunytak 27 %-a, a gyógyultak 27%-a budapesti. 7029 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 531-en vannak lélegeztetőgépen


Az egészségügyi ellátás a határára érkezett

Mint ahogyan azt a LikeNew is megírta Müller Cecília tegnap az operatív törzsön közölte, hogy  az egészségügyi ellátás a teljesítőképessége határára érkezett. Az adatok ismertetése kapcsán hangsúlyozta, az elhunytak jellemzően idős korúak, átlagéletkoruk 76 év, és jellemzően volt krónikus alapbetegségük is. 6690 koronavírusost ápolnak kórházban, 518 ember van lélegeztetőgépen közülük – ismertette. Kérte, hogy ahol nem kötelező a maszkviselés, ott legyen meg a másfél méteres távolság, és “inkább használjunk maszkot”. “Továbbra se a kiskapukat keressük, értsük meg a védekezés lényegét” – kérte.

Kásler: December 6-10 közötti időszakig jelentősen növekedni fog a fertőzöttek száma

A mostani számítások szerint körülbelül a december hatodika, tizedike közötti időszakig jelentősen növekedni fog a fertőzöttek száma. Összesen 26-28 ezer kórházi, infektológiai ágyra lehet szükség, és körülbelül négyezer-ötszáz intenzív ágyra – mondta Kásler Miklós a Magyar Hírlapnak.

77 kórház fogad Covidos betegeket

A miniszter szerint ebben az időszakban a magyar egészségügy tudja biztosítani az ellátást erre az időszakra. A kormány eddig hetvenhét kórházat jelölt ki a Covid-betegek kezelésére, az összes NEAK-finanszírozott ágyaik negyven százalékáig.

Az ágyak 7 % intenzív ellátásra kell

A miniszter szerint ennyit kell előkészíteni arra az esetre, hogy tudják fogadni a betegeket, míg az összes ágy 7 százalékát kell intenzív ellátáshoz előkészíteni, ahol, ha szükséges, lélegeztetést is biztosítani kell.

Tehermentesíteni kell a személyzetet

A tervezhető műtétek elhalasztásáról Kásler Miklós azt mondta, ezzel tehermentesíteni lehet az intenzív orvosokat és az asszisztenseiket a rutinfeladatok egy része alól, és be lehet vonni őket a rászoruló fertőzöttek ellátásába.

10 féle vakcina van kísérleti fázisban

A vírus elleni vakcina kifejlesztéséről a miniszter azt mondta, hogy rendkívül szigorú eljárásrendet kell betartani. Száz feletti a vakcinafejlesztési kísérletek száma, és ezek közül körülbelül tíz elég előrehaladott állapotban van. „Nagy a valószínűsége annak, hogy belátható időn belül elindulhat egy biztosan hatásos vakcina gyártása és forgalmazása, olyané, amelynek nincs szövődménye”.

A vakcina az egyetlen megoldás

Ha hatásos vakcinációt tudunk megfelelő mennyiségben biztosítani, akkor a járvány megfékezhető, és a fertőzöttek száma jelentősen csökkenni fog – mondta az emberi erőforrások minisztere.

Dönteni kell majd, hogy ki kapjon életmentő kezelést: az orvosok szerint nincs több intenzív kórházi férőhely

A Magyar Orvosi Kamara szerint nincs több orvos, sem férőhely, pedig a járvány csak hetek múlva fog tetőzni.

Nem lehet tovább bővíteni

A Magyar Orvosi Kamara honlapján megjelent jelentés szerint az orvosok elfogytak, az intenzív osztályokat pedig már nem lehet jobban bővíteni.

Hamarosan tetőzik a járvány

A járvány tetőzése azonban december közepére várható.

Kiemelt kép: Illusztráció, MTI/Balogh Zoltán