Folyamatosan zajlik az oltás, már 1 563 242 fő a beoltottak száma, ebből 474 891 fő már a második oltását is megkapta.

Meghosszabbították a korlátozásokat

A járvány harmadik hullámának meredeken felszálló ágában vagyunk, a brit vírusmutáns nagyon gyorsan terjed, jelentősen nő az aktív fertőzöttek és a kórházi betegek száma, ezért a kormány március 22-től újabb egy héttel meghosszabbította a jelenlegi korlátozásokat.

Rengeteg új fertőzött, elhunyt 194 beteg

10 625 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 571 596 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 194 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 18 262 főre emelkedett. 

Sokan vannak lélegeztetőgépen

A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 369 998 fő, de az aktív fertőzöttek száma is már 183 336 főre emelkedett.  10 652 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1273-an vannak lélegeztetőgépen.

Folyamatosan oltanak

Az oltási program rendben, ütemezetten zajlik, Magyarország már a második az uniós átoltottsági ranglistán. A veszélyeztetettségük miatt továbbra is a regisztrált idősek oltása van elől a sorban. A hétvégén is folyamatos az oltás, a hétvégén is oltó háziorvosok kiegészítő díjazásban részesülnek.  A következő napokra a háziorvosoknak átlagosan 10 fő oltására elég AstraZeneca vakcina jutott, további 44 fő idős embert tudnak kórházi oltópontra szervezni, ahol Szputnyik és Pfizer vakcinákkal oltanak.

Cukorbetegséget generálhat

A koronavírus fertőzés elsősorban a tüdőt támadja, ám minél jobban megismerjük a vírust, annál több minden derül ki róla. Ilyen új felfedezés példásul az, hogy eddig egészséges embereknél cukorbetegséget is generálhat, illetve már meglévő diabetes-t ronthat. Dr. Ferenczy Péter, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, szerinte mennyire reális a veszély, érdemes-e a fertőzés után ellenőriztetni a vércukor értékeket?

Elhúzódó egészségügyi probléma

A COVID-19 fertőzés sok súlyos, néha elhúzódó egészségügyi problémát okozhat, például tüdőkárosodást, vesekárosodást, szívproblémákat. Az utóbbi időben a tudósok arra is rájöttek, hogy a fertőzés -akár hirtelen fellépő- cukorbetegséget is okozhat (1-es és 2-es típusút is), és sajnos egyre több ilyen esetre derül fény mostanában.

COVID-19 és diabetes

A Schleswig-Holstein Egyetem kutatói úgy vélik, hogy megalapozott magyarázatuk van arra, hogy a COVID-19 fertőzés hogyan vezethet hirtelen cukorbetegséghez.

Ezt gondolják a szakemberek

A hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei jelentős számú úgynevezett ACE2-receptort tartalmaznak (akárcsak a tüdő). Ráadásul ez a receptor egyéb fontos, a glükóz metabolizmusában részt vevő szövetekben, szervekben is megtalálható (pl.máj, zsírszövet). Más szakemberek úgy gondolják, hogy ezek a receptorok a koronavírus tüskefehérjéihez kötődnek.

Károsíthatja a hasnyálmirigy sejtjeit

A szerzők elmélete szerint egy koronavírus-fertőzés az ACE2 receptorokon keresztül így károsíthatja a hasnyálmirigy béta sejtjeit is. Cukorbetegséget provokálhat az is, hogy a koronavírus gyulladást okoz, ami pedig inzulinrezisztenciát eredményezhet, ami a diabetes alapja.  Ráadásul évek óta ismert az is, hogy a vírusfertőzések 1-es típusú cukorbetegséget is kiválthatnak (bár ezidáig ez igen ritka volt).

Erre még nem tudják a választ a kutatók

A kutatók egyelőre nem tudják, hogy a cukorbetegség akut megnyilvánulása ezeknél a betegeknél klasszikus 1-es 2-és, vagy esetleg új cukorbetegség forma, ahogy azt sem, hogy a fertőzés után megszűnik-e bizonyos idő múlva, állandósul, esetleg a COVID-19 alapból megnöveli-e a jövőbeni cukorbetegség kockázatát.

A gyulladás

Cukorbetegséghez vezethet az is, hogy a koronavírus gyulladást okoz, ami pedig inzulinrezisztenciát eredményezhet, ami a diabetes alapja. NE HAGYD KI! Versenyfutás a járvánnyal: Fotók a vörös covid zónából – A Semmelweis Egyetem most megmutatta: ilyen az egészségügyi dolgozók mindennapos, emberfeletti harca

CoviDiab

A koronavírus miatti cukorbetegség eseteit egy globális nyilvántartásban, az ún. CoviDiab-ban vezetik. Ez egy nemzetközi adatbázis, melyben a kutatók megosztják egymás közt az információkat, adatokat, hogy minél jobban megismerhessék a COVID-19 és a cukorbetegség közti kapcsolatot. A Likenews legfrissebb híreit ide kattintva éred el!

Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt