Négyen lettek rosszul a Ryanair egyik budapesti járatán szombaton. Az egyik utast újra kellett éleszteni. Most megszólaltak a magyar utasok, aki életük leszörnyűbb repülésén vannnak túl.

Életük legrémesebb repülésén vannak túl azok a magyarok, akik a Ryanairrel utaztak Budapestről Edinburgh-be. A pánikról először egy 27 éves skót férfi számolt be a The Scottish Sunnak. Azt mondta, ez volt a „pokol járata”, mert többen rosszul lettek egy 17 éves lányt pedig újra kellett éleszteni. A repülőgépen több magyar is utazott, egyikük, Markovics Attila először egy pánikoló és zokogó stewardessre kapta fel a fejét. A LikeNews.hu ebben a cikkében írt a Ryanairen történt esetről.

„Annyit láttam, hogy kétségbeesve rohangál a személyzet, lefektetnek valakit a székek közé, majd elkezdik újraéleszteni. Viszont a hatalmas turbulencia miatt mindenkinek vissza kellett ülnie a székébe, visszacsatolták a lányt is. Ekkor újabb ember lett rosszul, őt oxigénpalackra” –  számolt be a Blikknek a Skóciában élő Attila. Egy másik, névtelenségbe burkolózó magyar azt mondta, ő sem érezte jól magát az út alatt.

„A felszállás után másfél órával elkezdett fájni a fejem, rossz volt a közérzetem, hirtelen nagyon melegem lett. Egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy a közelemben valaki elájult. Gondoltam, nagy lehet a baj, mert a légiutas-kísérők fel-alá szaladgáltak a széksorok közötti szűk folyosón egy mobil defibrillátorral és oxigénpalackokkal. A hangosbemondóban is kérték, hogy ha utazik orvos a gépen, az menjen segíteni a roszszul lett utas ellátásában” – emlékszik a rémisztő útra a magyar utas. Szerinte az is hozzájárult a pánikhangulathoz, hogy semmiről nem tájékoztatta őket a személyzet.

Ezzel viszont korántsem volt vége a rémálomnak. A pilóta valószínűleg a rosszul lévő utasok miatt döntött úgy, hogy a szokásos, nagyjából 20 percig tartó landolási műveletet meggyorsítja. Az utasok beszámolói szerint ezért most mindössze 5-10 perc alatt letette a gépet. A dolgát nehezítette a viharos, 100 kilométer/órás szél. Ezekben a percekben a járat utasai közül többen hitték azt, hogy ez lesz az utolsó útjuk.

„Sosem volt még ilyen halálfélelmem, pedig már rengetegszer repültem. A pilóta többször nagy gázt adott és húzta fel-le a gépet, mindenki imádkozott, azt hittük, meghalunk, pokoli volt” – mondta Attila.

A gépen utazó magyarok beszámolói alapján a landoláskor már mentők várták a betegeket, és azonnal ellátták a segítségre szorulókat. Ezt a Ryanair légitársaság a közleményében is megerősítette.

Egy, a neve elhallgatását kérő pilóta a Blikknek azt mondta, ha a fedélzetről elszökött volna az oxigén, minden utasnak rosszul kellett volna lennie, nemcsak néhány embernek. A pilóta hozzátette: a géppel semmi baj nem lehet, hiszen azóta is folyamatosan repül, és ez jól nyomon követehető a repüléseket figyelő internetes oldalakon is.

Légnyomás a fedélzeten

A repülőgépek utasterében kiegyenlítik a nyomást, így utazás közben még akkor is 2400 méter körüli magasságnak megfelelő légnyomást érzékelünk, ha az utasszállító éppen 12 kilométer magasan repül. Ha a levegő szökni kezd, a pilóta 3000 méter alá kormányozza a gépet, a nyomás esése miatt pedig az oxigénmaszkok kioldódnak. 12 ezer méteres magasságban a gépen az embereknek mindössze 18 másodpercnyi „hasznos öntudat” áll a rendelkezésükre, amíg még cselekedhetnek. Az oxigénhiányos állapotban az ember nem veszi észre az életveszélyt, mígnem egyszer csak képtelen lesz lélegezni, majd elveszíti az eszméletét.

Kiemelt kép: illusztráció